Главна страница
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 111.147 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Isus od Zrze.jpg

Исус (7−2 п.н.е. до 26−36) — палестински пророк и рабин од Назарет, кој многу Евреи го сметале за голем учител. По неговата смрт станал централна фигура во христијанството и важна фигура во другите религии. Муслиманите го сметаат за пророк, а христијаните за Месија и Син Божји, односно второто лице (ипостас) на Светото Тројство. Исто така се нарекува уште и Бог Слово (логос), кој поради спасувањето на човечкото општество од неговите гревови се „претворил“ и станал човек – Исус Христос.

Голем број од научниците од областа на историјата и теологијата се сложуваат дека Исус бил Евреин од Галилеја, дека го сметале за учител и исцелител, дека бил крстен од страна на Јован Крстител и дека е распнат на крст во Ерусалим по наредба на римскиот гувернер Понтиј Пилат, под оптужба за клевета против Римското царство. Главни извори околу животот на Исус се четирите Евангелија од Новиот завет од Матеј, Марко, Лука и Јован. Денес, само неколку современи научници веруваат дека сите древни списоци за животот на Исус се точни или неточни.

Христијаните веруваат дека Исус бил Месија, чие доаѓање е најавено во Стариот завет, кое е едно од основните гледишта околу разликите во погледот на Исус со јудаизмот. Христијаните веруваат дека Исус е Син Божји, кој дошол да го донесе спасот и помирувањето со Бога и кој воскреснал по неговото распнување. Повеќе христијански учења зборуваат дека Исус бил исцелител, правејќи големи чуда. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Wilsons Promontory National Park (AU), Big Drift -- 2019 -- 1683.jpg
Песочна дина во националниот парк Вилсонс Промотори, Викторија, Австралија.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Поглед на Велмеј
На денешен ден…

Денес е 4 јануари 2021 г.

Настани:

1992  Владата на Република Македонија донесе одлука со која 7 јануари - првиот ден Божик, се прогласува за неработен ден. Ова е првпат во Македонија верски празник и официјално да биде прогласен за неработен.
1996  Република Македонија и Република Таџикистан воспоставија дипломатски односи.

Родени:

1643  Исак Њутн — англиски физичар и математичар.
1710  Џовани Батиста Перголези — италијански композитор.
1785  Јакоб Грим — германски филолог и фолклорист.
1809  Луј Брај — француски учител, пронаоѓач на азбуката за слепи, наречена Брајова азбука.
1883  Макс Истмен — американски политичар.
1909  Тодор Ангеловски — македонски комунист, учесник во НОБ.
1922  Френк Вес — американски џез-музичар.
1932  Фабијан Шоваговиќ — хрватски и југословенски глумец.
1935  Флојд Патерсон — американски боксер.
1942  Џон Меклафлин — англиски џез-гитарист.
1957  Весна Змијанац — српска пејачка.
日本免费一区二区最新在线观看 日本免费一区二区最新 日本免费一区二区最新在线观看 日本免费一区二区最新 ,WWW TOKYO HOT COM在线观看 WWW TOKYO HOT COM无删减 WWW TOKYO HOT COM在线观看 WWW TOKYO HOT COM无删减 ,善良的小峓子线上看在线观看 善良的小峓子线上看无 善良的小峓子线上看在线观看 善良的小峓子线上看无 1960  Мајк Стајп — американски пејач, член на групата „РЕМ“ (REM).
1962  Робин Гатри — шкотски рок-музичар, член на групата „Кокто Твинс“.
1964  Александар Фадеев — руски и советски спортист, европски и светски шампион во уметничко лизгање.
1973  Јозеф Кабањ — словачки автоконструктор.
1974  Данило Хондо — германски велосипедист.
1980  Јарослав Попович — украински велосипедист.
1986  Џејмс Милнер — англиски фудбалер.
1990  Алберто Палоски — италијански фудбалер.
1990  Тони Крос — германски фудбалер.

Починале:

1752  Габриел Крамер — швајцарски математичар.
1782  Анж Жак Габриел — француски архитект, еден основоположниците на неокласичната архитектура.
1941  Анри Бергсон — француски филозоф.
1942  Орце НиколовНароден херој на Македонија.
1943  Мирче АцевНароден херој на Македонија.
1943  Страшо ПинџурНароден херој на Македонија.
1954  Димитар Андонов Папрадишки — последниот македонски зограф и првиот профан сликар и основач на „западното“ сликарство во Македонија.
1960  Албер Ками — француски писател.
1961  Ервин Шредингеравстриски теоретски физичар. Eден од основоположниците на квантната механика и добитник на Нобеловата награда за физика во 1933 година.
1965  Томас Стернс Елиот — англиски поет од американско потекло.
1969  Пол Чејмберс — американски џез-музичар.
1991  Звонимир Лепетиќ — хрватски и југословенски глумец.
2011  Мик Карн — британски рок-музичар.
2016  Лонг Џон Хантер — американски блуз-гитарист.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

日本免费一区二区最新在线观看 日本免费一区二区最新 日本免费一区二区最新在线观看 日本免费一区二区最新 ,WWW TOKYO HOT COM在线观看 WWW TOKYO HOT COM无删减 WWW TOKYO HOT COM在线观看 WWW TOKYO HOT COM无删减 ,善良的小峓子线上看在线观看 善良的小峓子线上看无 善良的小峓子线上看在线观看 善良的小峓子线上看无
Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png日本免费一区二区最新在线观看 日本免费一区二区最新 日本免费一区二区最新在线观看 日本免费一区二区最新 ,WWW TOKYO HOT COM在线观看 WWW TOKYO HOT COM无删减 WWW TOKYO HOT COM在线观看 WWW TOKYO HOT COM无删减 ,善良的小峓子线上看在线观看 善良的小峓子线上看无 善良的小峓子线上看在线观看 善良的小峓子线上看无
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич


The article is a derivative under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License. A link to the original article can be found here and attribution parties here. By using this site, you agree to the Terms of Use. Gpedia Ⓡ is a registered trademark of the Cyberajah Pty Ltd.